portal osiedli, dzielnic i miast

Straszyn - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Osiedle Modre » Forum » Budżet gminy Pruszcz Gdański 2017
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Budżet gminy Pruszcz Gdański 2017

     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
sokpomodorowy 
   

Bywalec


Wiek: 36
Dołączył: Śro Maj 18, 2016 8:41
Posty: 33
Skąd: Straszyn

PostWysłany: Pon Sie 08, 2016 10:29    Temat postu: Budżet gminy Pruszcz Gdański 2017

Czy ktoś z mieszkańsów Osiedla Modre planuje wystąpić z wnioskiem do Wójta Gminy Pruszcz Gdański o wpisanie remontu dróg na Osiedlu Modre do budżetu na rok 2017?

Poniżej przesyłam link do ogłoszenia:

http://pruszczgdanski.pl/images/docs/urzad_gminy/aktualnosci/01.2012/obudzet.pdf
Karuzel13 
   

Zaglądajacy


Wiek: 45
Dołączył: Nie Wrz 04, 2016 8:05
Posty: 11
Skąd: Straszyn

PostWysłany: Nie Wrz 04, 2016 8:56    Temat postu: Re: Budżet gminy Pruszcz Gdański 2017

Hej Piotr

Nie jest to takie proste , musimy miec spelnic pewne kryteria ktore zalaczam ponizej :

1. Propozycję projektu do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego może zgłosić:

1) każdy mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego, który ukończył 16 rok życia najpóźniej w dniu zgłaszania projektów,

2) organizacja pozarządowa, której siedziba, siedziba oddziału lub realizacja zadań publicznych odbywa się na terenie Miasta Pruszcz Gdański na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

2. Zgłaszanie projektów do realizacji zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego odbywać się będzie poprzez wypełnienie i złożenie formularza, dostępnego na stronie internetowej miasta www.pruszcz-gdanski.pl , w Biurze Rady Miasta Pruszcz Gdański oraz w punkcie informacyjnym na parterze siedziby Urzędu Miasta lub poprzez bezpośrednie wypełnienie on-line stosownego formularza elektronicznego.

3. Każdy wniosek musi być poparty co najmniej przez co najmniej 15 mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, którzy ukończyli 16 rok życia, popierających daną propozycję.

4. Wypełnione w wersji papierowej formularze projektów wraz z dołączoną listą osób popierających daną propozycję należy składać w Biurze Rady Miasta Pruszcz Gdański i sekretariacie lub przesłać (po zeskanowaniu) w wersji elektronicznej na adres: budzet2016@pruszcz-gdanski.pl .

5. W przypadku wypełniania formularza zgłoszeniowego on-line należy dodać załącznik z zeskanowaną listą podpisów 15 mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, którzy ukończyli 16 rok życia, popierających daną propozycję.

6. Każdy uprawniony mieszkaniec miasta Pruszcza Gdańskiego może poprzeć więcej niż jedną propozycję zadania zgłoszonego do zadania obywatelskiego.


Jesli spelnimy pkt.5 to nie widze problemu aby ten temat ruszyc.
sokpomodorowy 
   

Bywalec


Wiek: 36
Dołączył: Śro Maj 18, 2016 8:41
Posty: 33
Skąd: Straszyn

PostWysłany: Czw Wrz 08, 2016 13:55    Temat postu: Re: Budżet gminy Pruszcz Gdański 2017

Cześć,
Nie wiem, czy budżet obywatelski Pruszcza Gdańskiego (gmina miejska) jest tym samym co budżet gminy Pruszcz Gdański (gmina wiejska).

Generalnie chyba w interesie każdej osoby, która mieszka, lub planuje zamieszkać na Osiedlu Modrym II jest to, żeby dojeżdżać do domu w sposób ucywilizowany. W zasadzie, to tyczy się nie tylko mieszkańców Osiedla Modre II, ale w ogóle ludzi – każdy chciałbym mieszkać, na ładnym i zadbanym osiedlu, gdzie jest ładna droga i zieleń. Wzorem w tym zakresie według mnie jest Osiedle Modre I, ta część gdzie są bloki. Tam cała infrastruktura począwszy od, drogi przez zieleń a na oświetleniu kończąc naprawdę jest świetna. Pan Franciszek Mądry stworzył coś naprawdę pięknego i rzeczywiście ciężko znaleźć drugie tak ładne i kameralne osiedle. Szkoda, że „dzieło nie zostało dokończone”, jednak wydaje mi się, że wiele też zależy nie tylko od Pana Franciszka, ale też od ludzi, czyli nas.

Modre II może być równie ładne i zadbane jak Modre I (część z gotową infrastrukturą), tylko My, wszyscy obecni i przyszli mieszkańcy tego osiedla musimy się zebrać i zadziałać w tym temacie.

Wg mnie przy obecnym kształcie tego osiedla, gdzie firma Komers wykona nam 20 cm warstwę odsączającą, oraz 20 cm podbudowy z gruzu betonowego, naprawdę wiele nie trzeba, żeby pociągnąć ten temat dalej. Wystarczy osadzić krawężniki (2 x 70 zł/mb) do tego warstwę wyrównawczą np. 5 cm z mieszanki mineralno-asfaltowej (25 zł/m2) oraz 4 cm warstwy ścieralnej (35 zł/m2). Podsumowując jeden metr bieżący drogi o szerokości 5,5 m kosztowałby 470 zł/mb. do tego można dodać jeszcze chodnik i minimalne zagospodarowanie zieleni oraz regulację studzienek (około 200 zł/mb) czyli za około 670 zł/mb można by mieć gotową infrastrukturę . Ile to by kosztowało w przeliczeniu na 1 działkę? Policzmy: przeciętna szerokość działki to około 28 mb, jednak z jednej drogi korzysta dwóch sąsiadów zlokalizowanych naprzeciwko siebie, dlatego efektywnie przypada 14 mb na 1 działkę, co daje 14 mb x 670 zł = 9380 zł.

Kwota niby nie jest mała, ale gdyby zebrać się do kupy, i wystąpić z propozycją do gminy, że możemy tę drogę wykonać wspólnie? Gdyby podzielić koszty na połowę, to przypada jakieś 4700 zł/działkę i wydaje mi się, że taka kwota jest do przyjęcia przez większość mieszkańców. W dłuższej perspektywie więcej wydamy na naprawę zawieszenia w samochodzie, na pranie brudnych butów i spodni, na usuwanie wszechobecnego kurzu oraz na „podsypywanie” dziur w drodze.

Gdzieś już kiedyś czytałem, ze mieszkańcy zrobili zrzutkę na drogę, a gmina dołożyła resztę. Wydaje mi się, że takie rozwiązanie mogłoby się udać, tylko musimy DZIAŁAĆ!

Na koniec podzielę się z wami taką starą historyjką, które utkwiła mi w pamięci:

Uczeń pyta mistrza: Mistrzu ile trzeba czekać, żeby się coś zmieniło? Mistrz odpowiedział: jeśli będziesz czekał, to bardzo długo…

Pozdrawiam
Karuzel13 
   

Zaglądajacy


Wiek: 45
Dołączył: Nie Wrz 04, 2016 8:05
Posty: 11
Skąd: Straszyn

PostWysłany: Wto Wrz 13, 2016 20:37    Temat postu: Re: Budżet gminy Pruszcz Gdański 2017

Czesc,

Cieszy mnie fakt ze ktos rozpoczal temat, takze jestem zdania ze trzeba dzialac odrazu.
Problemem moze okazac sie kontakt ze wszystkimi wlascicielami ale moze uda nam sie do nich dotrzec. Aczkolwiek w momencie kontaktu przydalo by sie przedstawic takze konkretna oferte i koszta ( takie wyliczenia ktore przygotowales) .
Jesli miedzy czasie udalo by sie zrealizwac taki projekt napewno bylo by mniej zniszczen ktore moge spowodowac ciezkie auta dostarczajace towar dla osob sie budujacych.
Karuzel13 
   

Zaglądajacy


Wiek: 45
Dołączył: Nie Wrz 04, 2016 8:05
Posty: 11
Skąd: Straszyn

PostWysłany: Pią Wrz 16, 2016 9:14    Temat postu: Re: Budżet gminy Pruszcz Gdański 2017

Witam

dobrze by bylo skontaktowac sie takze z naszym soltysem oraz osobami ktore opiekuja sie naszym osiedlem, moze one bede w stanie takze pomoc zdobyc wiecej informacji oraz przygotowac projekty ktore mozemy dodac do budzetu na 2018. Do kwietnia 2017 mamy czas aby przygotowac projekty oraz zebarc potrzebne podpisy.

Projekty ktore zostaly wymienione na forum:

1. kontynuacji budowy oświetlenia na ulicy Bocznej (przedłużenie do osiedla Modre II aż do Goszyna
2.Budowa drogi na osiedlu Modre 2

Oba pomysly pochodza od Piotra(sokpomodorowy)

Ponizej dane kontaktowe:

SOŁTYS - FELIKSIAK JERZY

83-010 Straszyn
ul. . Diamentowa 7
tel. 501 318 969

Osiedle Modre

Grządziela Krzysztof ( 83-010 Straszyn, ul. Jowisza 40 )
Wiergowski Marek ( 83-010 Straszyn, ul. Marsa 11 )
Karuzel13 
   

Zaglądajacy


Wiek: 45
Dołączył: Nie Wrz 04, 2016 8:05
Posty: 11
Skąd: Straszyn

PostWysłany: Pią Wrz 16, 2016 9:45    Temat postu: Re: Budżet gminy Pruszcz Gdański 2017

Jestem wlasnie po rozmowie z naszym Soltysem p.Jerzym (bardzo przyjemny pan)
Okazuje sie ze faktycznie mamy swoj budzet (gmina wiejska) i przy zlozonych 28 projektach przechodza 2-3.
Zamierzam sie tym bardziej zainteresowac i popracowac nad wieksza skutecznoscia.
NIe obedzie sie oczywiscie bez czynnego udzialu innych mieszkancow, jesli chcemy cos zmienic wszyscy musza sie wlaczyc a nie czekac az sie cos samo zmieni.

Piotr- moze uda sie uzyskac adresy mailowe wlasciceli dzialek od Komersa - tym sposobem bedziemy w stanie dotrzec do wlascicieli i wyslac informacje nad czym pracujemy.
sokpomodorowy 
   

Bywalec


Wiek: 36
Dołączył: Śro Maj 18, 2016 8:41
Posty: 33
Skąd: Straszyn

PostWysłany: Pon Wrz 19, 2016 8:50    Temat postu: Re: Budżet gminy Pruszcz Gdański 2017

Cześć Karuzel13, przede wszystkim ogromne dzięki za zaangażowanie w temat dróg na naszym osiedlu, bo właśnie dzięki naszemu zaangażowaniu możemy wywalczyć swoje i tak jak mówisz i ja często powtarzam „samo się nie zrobi”.
Teraz kilka konkretów:
Jeżeli chodzi o dane kontaktowe do właścicieli działek, to firma Komers podchodzi to tego tematu ostrożnie, tzn. zanim poda komuś kontakt, to musi wykonać telefon do właściciela i poprosić go o zgodę. Tak było w moim przypadku, kiedy poprosiłem o kontakt do sąsiadów, trwało to dość długo, ale w końcu się udało. Mam jednak dobrą wiadomość, bo ja już w tym temacie trochę działam i udało mi się zdobyć kontakty do większości wścieli. Poniżej napiszę listę działek, do których mam kontakt:

403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 367, 368 (jedyny jak na razie mieszkaniec), 369, 370, 371, 381, 383, 384, 385, 386, 387, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 445, 447, 448, 392, 391, 393.

Z wieloma sąsiadami już się kontaktowałem w różnych sprawach, a do kilku zamierzam niedługo się odezwać.
Jeżeli z budżetu gminy wiejskiej na 28 zgłoszonych projektów przechodzi 2-3 to jest jakieś 10%, to jest o co walczyć. Myślę, że nasze szanse znacząco by wzrosły, jeśli faktycznie wystartowalibyśmy z konkretnymi wyliczeniami i propozycją „dołożenia się z własnej kieszeni” do tego projektu.
Mam propozycję Karuzel13: może byśmy się spotkali na Osiedlu i porozmawiali? Warto by było się poznać i na pewno ułatwiło by to dalsze działania.
RaQu84 
   

Aktywny Forumowicz


Wiek: 39
Dołączył: Czw Cze 24, 2010 16:09
Posty: 215
Skąd: Gdańsk/Gardenia

PostWysłany: Sob Wrz 24, 2016 9:27    Temat postu: Re: Budżet gminy Pruszcz Gdański 2017

No to do listy możecie dopisać 436 - to moja działka i chętnie pomogę w działaniach, szczególnie ze dostałem cała masę informacji na temat procesu przeciwko BMI oraz o drogach na Modre I
_________________
Pozdrawiam
Rafal
sokpomodorowy 
   

Bywalec


Wiek: 36
Dołączył: Śro Maj 18, 2016 8:41
Posty: 33
Skąd: Straszyn

PostWysłany: Śro Wrz 28, 2016 10:15    Temat postu: Re: Budżet gminy Pruszcz Gdański 2017

To ciekawy temat. Możesz powiedzieć coś więcej? Jakie rezultaty osiągnęło Osiedle Modre I oraz mieszkańcy w sporze z BMI? Każda informacja jest cenna Smile

Pozdrawiam
Karuzel13 
   

Zaglądajacy


Wiek: 45
Dołączył: Nie Wrz 04, 2016 8:05
Posty: 11
Skąd: Straszyn

PostWysłany: Czw Wrz 29, 2016 2:34    Temat postu: Re: Budżet gminy Pruszcz Gdański 2017

Do Sokpomidorowy- pisalem do CIebie na priv ale chyba nic nie doszlo bo nie bylo odzewu.
W kraju bede za dwa tyg, postaram sie jakos znalezc chwile na spotkanie i rozmowe .

Pozdrawiam Piotr Very Happy
sokpomodorowy 
   

Bywalec


Wiek: 36
Dołączył: Śro Maj 18, 2016 8:41
Posty: 33
Skąd: Straszyn

PostWysłany: Czw Paź 13, 2016 15:33    Temat postu: Re: Budżet gminy Pruszcz Gdański 2017

Cześć, wysłałem Tobie maila z listą kontaktową.
Pozdrawiam
sokpomodorowy 
   

Bywalec


Wiek: 36
Dołączył: Śro Maj 18, 2016 8:41
Posty: 33
Skąd: Straszyn

PostWysłany: Czw Paź 13, 2016 15:34    Temat postu: Re: Budżet gminy Pruszcz Gdański 2017

Świeże info:

W dniu 2016-10-11 odbyło się spotkanie wiejskie w Straszynie.
Uchwalone zostały zmiany w statucie, porządkujące m.in. sprawy związane z wyborami sołtysa, rady, kworum.
Poniżej wymienione punkty do budżetu na 2017 rok zostały ustalone na Zebraniu rady Sołeckiej w dniu 9 września 2016:
wykonanie projektu technicznego i wykonanie odcinka drogi ul. Kwiatowej ok. 300 m od placu zabaw do Starogardzkiej w celu dokończenia jej przebudowy na pełnej długości
wykonanie projektu technicznego i budowa oświetlenia ul. Wrzosy
kontynuacja budowy oświetlenia ul. Boczna – II etap
budowa kanalizacji na osiedlu Nad Stawami
budowa ul. Jana Pawła II na odcinku od ul. Piaskowej do ul. Starogardzkiej
wykonanie projektu technicznego na budowę oświetlenia na Przystani Lecha nad Radunią (ul. Plażowa) – jedna latarnia
wykonanie projektu na modernizację boiska szkolnego – nawierzchni trawiastej i budowa bieżni tartanowej przy Zespole Szkól w Straszynie – istniejące boisko ma zniszczona i nierówną nawierzchnię nie spełniającą wymogów do prowadzenia bezpiecznej aktywności fizycznej
naprawa lub wymiana ogrodzenia boiska Orlik – od uderzeń piłki pękają spawy w ogrodzeniu
projekt, wykonanie i instalacja tablicy informacyjnej przy zjeździe z obwodnicy z treścią „STRASZYN WITA”
zakup i instalacja tablicy informacyjnej-sołeckiej na osiedlu Przylesie

Wójt gminy Magdalena Kołodziejczak wyjaśniła plany dotyczące powiększenia cmentarza w Straszynie, budowy ośrodka zdrowia.
Po zaprezentowaniu informacji, mieszkańcy zadawali pytania, głównie związane z infrastrukturą drogową.
Andrzej Chmielewski

Czyli oświetlenie drogi bocznej bedzie realizowane w 2017 roku Smile
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama